69 DE PROTEST ANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. De derde kerk die in onzen „veelbewogen” tijd is bijgebouwd, was de Zuiderkerk. Die kerkstichting kwam Maar het werd ook verijdeld. Want in plaats van de manége aan de roomschen te verkoopen gaf de Koning haar aan de protestanten cadeauen de gemeente aanvaardde dit geschenk, waar later nog een preekstoel werd bijgevoegd; en het is een fraaie preekstoel, die kansel in de Willemskerk. De verbouwing van manége tot kerk heeft nog de kapitale som van honderd duizend gulden gekost. En toch ziet men haar nog de manége aan. Het tweede kerkgebouw, omstreeks dienzelfden tijd gesticht, was de Bethlehemskerk in de Breedstraat. Een „armen kerk” in eene arme buurt; gesticht door de be moeiingen van Dr. C. E. van Koetsveld, den vriend van armen en van kinderen, en die er ook voor gezorgd heeft dat dit kerkgebouw trouw werd gebruikt. Want behalve de Groote is er geen kerk die meer gebruikt wordt dan de Bethlehems kerk. De plaatsen zijn er vrij. In deze kerk, einde der 50er jaren gesticht, heeft Ds. van Koetsveld kinderpreeken georganiseerd. Hij zelf kon „voor kinderen” preeken; o hij kon het zóó goedMaar hij maakte er ook veel werk van. „Voor den Koning kan ik het op een schetsje”; zeide hij mij eens; „maar voor de kinderen niet”. Toch maakten ook die „kleine majesteiten” het hem wel eens lastigzoo gebeurde het dat hij op een morgen om kwart vóór elf reeds weer in de consistoriekamer van de Bethlehemskerk stond; hij had zeer abrupt „amen” gezegd; „ik ben ze kwijt,” zeide hij aan den koster; „en als je ze eens kwijt bent, dan krijg je ze niet terug.” Ik heb dit vroege eindigen dikwijls mooier gevonden dan menige lange preek.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 82