DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. 71 want het stichten van de wijkgebouwen en de arbeid die in die gebouwen geschiedt, van daar uitgaat en zich daaromheen groepeert, verdient al onze aandacht. Het is eene nieuwe methode van werken, die voornamelijk in de laatste helft dezer eeuw aan het woord gekomen is. Het zal nu niet veel minder dan dertig jaar geleden zijn dat de heer Mr. G. Groen van Prinsterer aan zijne echtgenoote op haren verjaardag een cadeau gaf, waarvan menigeen vreemd zou hebben opgekeken. Hij over handigde haar nl. de eigendomsbewijzen van een paar huizen in de Bagijnestraat. Nu is de Bagijnestraat geen chique buurt; het is er zelfs zeer onfatsoenlijk; en in de huizen door den Heer Groen van Prinsterer gekocht ging het al even onbehoorlijk toe als in die heele buurt. Juist daarom waren die woningen aangekocht. Er zou een evangelisatie-gebouw, een wijkgebouw gesticht worden en in overleg met den toenmaligen wijkpredikant van die buurt Dr. J. A. Gerth van Wijk, geschiedde dit ook. Onder zijn toezicht arbeidde de heer Eger als wijk- evangelist; de vereeniging „opstanding en leven” kwam tot standgeregeld iedere week werden er ééns, soms meermalen, Bijbellezingen, evangelisatie-samenkomsten gehouden; en de vereeniging arbeidde met veel ijveren volharding. Men heeft wel eens de bedenking geopperd dat de buurt aldaar voor dit soort van arbeid niet geschikt isdat de draaiorgels en de dansmuziek de rust en de stilte, voor dergelijke samenkomsten zoo noodig, onmogelijk maken, dat het misschien doeltreffender geweest ware om dicht bij die buurt dan juist daar midden in zulk een lokaal te stichtenen dat het verkeerd gezien was om in de Bagijnestraat een zondagschool en een naaischool op te richten. Wellicht zijn die bedenkingen niet ongegrond. Maar dit treft het beginsel niet. Het beginsel was „wanneer de menschen niet naar de kerk komen, dan zal de kerk

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 84