DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. 73 eeuw. Zij zijn thans populair onder alle richtingen, maar hier te lande het eerst opgericht door de geestverwanten van het dusgenaamd „Reveil”. Onderwijzers en onder wijzeressen aan deze zondagscholen hebben, somtijds onder leiding van den predikant, en dikwijls ook afzon derlijk, een uur van voorbereiding, een dusgenaamde cursus. Uit deze zondagschool volgt weer allerlei arbeid op practisch gebied. De huisgezinnen worden bezocht, en op deze wijze komt er allerlei aanraking met de bewoners der omliggende wijk. Want als regel geldt dat op elke zondagschool alleen kinderen uit die bepaalde wijk worden toegelaten. Een avond in de week wordt door den wijkpredikant bijbellezing gehoudenom acht uur of half negen daarna is er gelegenheid om den voorganger te spreken. In sommige wijken is er des maandagsmiddags een dus-, genaamde Moedersvereeniging. Gehuwde vrouwen met groote gezinnen, die des Zondags niet of zeer moeilijk naar de kerk kunnen, worden dan op een uur dat de groote kinderen naar school zijn, uitgenoodigd in het wijkgebouw. De kleine kinderen mogen zij medebrengen die worden met wat speelgoed bezig gehouden. De moeders brengen eenig werk mede; haar wordt wat voorgelezen; stichtelijke liederen worden gezongen en met een practische bijbelverklaring wordt besloten. Dat het wijkgebouw in verschillende vertrekken eiken dag gelegenheid geeft voor onderscheidene wijkcatechisaties stippen wij slechts aan. Eveneens dat in vele wijkgebouwen naai- en breischool wordt gehoudenvier avonden in de week. Van hoeveel belang dat is begrijpt ieder dadelijk. Maar vooral wil ik hier wijzen op het werk der zieken verpleging; eerst in de laatste vijftien jaren aan den wijkarbeid verbonden, en dat zulk een goed en gezegend werk is. Wijlen Ds. Heinecken, die zulk een practischen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 86