DE PROTESTANTSCHE GEMEENTEN, ENZ. 77 Theol. Doctor en Predikant te Deventer beroepen werd in de plaats van Ds. Timmers Verhoeven (die den i Jan. 1854 emeritus verklaard was). Dr. Zaalberg behoorde toen ter tijd nog tot de linker zijde van de Groninger school. Hij had veel van zich doen sprekenhij werd van den beginne niet vertrouwd. De notulen van den kerkeraad, 19 Jan. 1854, maken al melding van een brief van zekeren Lies, „inhoudende eenige wenschen ten aanzien van het beroepingswerk’J. Dit schrijven werd voor notificatie aangenomen; en (de kerkeraad maakte in die dagen de nominaties) „het negental” werd geformeerd. Schuuring, Oort (van Alkmaar) Kits van Heyningen, Blaauw (uit Rotterdam) Sluiter, Zaalberg, Stricker, H. E. Vinke. In de vergadering van 9 Febr. vragen „vroegere adres santen” vernietiging van dit negental, bedoelende natuurlijk van de nominatie; maar noch denominatie, noch het negental werd vernietigd; er werd een drietal geformeerdBlaauw, Zaalberg, Vinke; en den 17 Februari wordt uit dit drie tal beroepen Dr. Zaalberg. Terstond vragen de predikanten Molenaar, Moll en Huydecoper, benevens tien ouderlingen aanteekening in de notulen van hun protest tegen deze beroeping; en den 2Öen Maart komen er niet minder dan vier adressen tegen dit beroep in, die alle vier aan het classicaal Bestuur worden opgezonden. Een van die adressen, een keurig gesteld stuk, draagt de handteeke- ningen o. a. van de heeren Mr. Groen van Prinsterer, Dr. Graaf van Bylandt, Mr. JE. Baron Mackay, Jhr. Mr. J. A. Singendonck, Dr. L. R. Beynen, Jhr. Mr. Elout van Soeterwoude, Generaal de la Sarraz, W. A. Baron van Pallandt. Maar het classicaal Bestuur van ’s-Gra- venhage „vond geen termen”, en ook in hooger beroep werden de klagers in ’t ongelijk gesteld, zoodat Dr. Zaalberg hier ter stede werd bevestigd den 29 October 1854. Dr. Z. had onmiskenbaar groot talent; en zijne

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1904 | | pagina 90