DE HAAGSCHE TYPEN IN DE igE EEUW. 93 roeren dat zich in alle rangen en standen door de eeuwen heen heeft geopenbaardde conservatief, die het oude den Haag, zooals hem dat bekend geworden is, wil bewaard zien, die de kern van de stad zijner inwoning verafgoodt als de stad van de wereld en die zichzelf dan ook beschouwt als de meest benijdenswaardige mensch die op dit ondermaansche bestaat. Deze bewonderaars in verschillende rangen en standen en van eiken leeftijd zijn gedurende een gansche eeuw niet moede geworden van hunne ingenomenheid met den Haag en zijne inwoners, waaronder zij trouwens zelve behooren, zoodat deze laatste voorliefde, uit een mensch- kundig oogpunt, zeer verklaarbaar is. Om bij de militaire macht te beginnenvoor officieren is er maar één garnizoenden Haag natuurlijk, omdat zij daar tot het keurkorps of tot een der geurkorpsen behooren; in welk garnizoen is het kader van een gehalte als dat in den Haag; en den uitslag van een plebisciet waar de kranigst uitziende militairen huizen laat ik met vol vertrouwen aan de meisjes over die daarop uit den aard der zaak, het beste oog hebben. De man, die met den officier om ’t hardst aan ’s Lands belangen werkzaam is, de ambtenaar, kent eenvoudig of althans erkent geen andere stad dan die waar zijn gouvernement of zijn ministerie zetelt; de stad in wier gewoonten en eigenaardige leefwijze hij met voorouders is ingeworteld als de oudste boomen van het Voorhout met hun wortels in dien historischen grond. De jeugdige gymnasiasten zijn nog in dubio wie zij het meest zullen bewonderen, zichzelf of den Haag, maar toch is dit opkomend geslacht het er unaniem over eens dat een „jongen” in geen enkele andere stad zoo gauw een „heertje” kan zijn en dat er ook nergens elders zulke

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 104