DE HAAGSCHE TYPEN IN DE I9E EEUW. 94 men in de mindere sfeeren af te dalen, wie heeft er meer 'recht om een verstokt conservatief en een oprecht geloovige in de Haagsche Grootheid te zijn dan de Haagsche huisknecht. Waar elders treft men dit heerlijk-voorname type, plus royaliste que le roi, in ons land aan Hij is de spiegel van den glans der hofhouding en der gezantschappen en in het voornaam bewustzijn daarvan, straalt zijn kaalgeschoren gelaat dan ook van verheven heerlijkheid, wanneer het althans niet al te strak staat van diepe minachting voor het volk dat er zooiets als een knecht niet op na kan houden. Dat volk heeft van zijn kant in den loop dezer eeuw ook weer niet stil gestaan en óók-voornaam, gezorgd dat er een bizonder Haagsch cachet kwam aan zijn dienstboden, al waren het dan ook maar eenvoudig meisjes van de Gedempte Sloot, het Slijkeinde en aan verwante historische stadsgedeelten. Toen de juffrouw van weleer die het dienstmeisje huurde, allengs mevrouw werd, was het niet meer dan natuurlijk dat het meisje een juffrouw werd, en zeer logisch in dit verband volgde toen de slagersknecht en de vuilnisman en de krantenombrenger en meer dergelijke waardigheidsbekleeders, die „menheer” werden, en op uitgezóchte gelegenheden worden gevonden om te flirten met zulke elegante, mooie meisjes als hier in dit paradijs. Als student verlaten zij dan ook de „Alma Mater” bijna dagelijks om in het geliefde Haagje de dorre wetenschap niet geheel de overhand in hun bestaan te gunnen en wanneer zij eenmaal het predicaat van Meester voor hun naam kunnen zetten, komen zij in grooten getale de gelederen versterken van het reusachtig koor dat eeuwigdurend het loflied van de Residentie zingt. En om nu

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 105