96 DE HAAGSCHE TYPEN IN DE I9E EEUW. geringste bijzonderheden die op dit oogenblik voorvallen. Met ernstige nauwgezetheid inspecteert hij den inhoud van een groentewagen, om straks met meer kennis van zaken zijn echtgenoote van repliek te kunnen dienen wanneer deze, bij al wat haar heilig is, volhoudt dat deze of gene jonge groenten nog niet te verkrijgen zijn. Diletantisme op huishoudelijk gebied behoort tot zijn meest kenmerkende eigenaardigheden. Hoewel hij oogenschijnlijk al zijn aandacht wijdt aan de groenten ontgaat hem echter niet dat een schalksch dienstmeisje, achter den rug van den groenteboer, een appeltje van den wagen steelt, terwijl zij den ouden heer glimlachend een oogje geeft. Deze moet bepaald van een zeer ongevoelige natuur zijn als zijn lippen zich niet tot een malsch glimlachje plooien en in ieder geval vertoeft hij langer bij den groentewagen dan aanvankelijk in zijn plan lag, misschien wel verdiept in vergelijkingen tusschen dit argelooze meisje en haar stammoeder Eva die beiden de hand uitstrekten naar de verboden vrucht. Een eindje verder vindt hij gelegenheid een straat jongen die bezig is de belknoppen van twee huisdeuren aan elkaar te binden op heeterdaad te betrappen, waarvoor hij het sujet onmiddellijk met zijn rotting onderhanden neemt. Er zijn gedurende zijn ochtendwandeling altijd genoeg gebeurtenissen op straat die zijn aandacht in beslag nemen en bij de meeste oordeelt hij het noodig om actief op te treden. Vooral nietsvermoedende straatjongens, die voor het plegen hunner baldadigheden zich alleen hebben overtuigd van de afwezigheid van een agent van politie (tegenwoordig bij deze jongelui meer bekend onder den naam van klep of klabak), hebben in den gepension- neerde een onverhoedschen en kwaadaardigen vijand. De gepensionneerde bezit natuurlijk een zeer uitgebreide

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 107