4 EEN EEUW GENEESROMMEL. wet van elf februari ’16, waarbij ’n nieuwe ordonnantie op het recht van patent aan die wet „geannexeerd”, en eindelijk in vasten vorm-gegoten in '19, tot de bedrijf- belasting haar éen mei ’94 ter groeve leidt. De vader van die taaie negenëntachtigjarige is de amsterdamsche patriot Izaak Jan Alexander Gogel. Hij en zijn vriend Theodorus van Kooten zijn in september 1794 te Utrecht door de oranjeklanten halfdood geslagen. Met de gilden is Jt gedaan. Alleen Amsterdam handhaaft ze, tot Napoleon in ’12 den genadeslag toebrengt. Het Collegium medicum d.w.z. de gezamentlijke stads doctoren, wien sedert vijf februari 1672 het toezicht op de academiesche bevorderings-oirkonde, de promotiebul, is opgedragen, houdt vierentwintig september 1798 op te bestaan. Aangezien de wettig gepromoveerden van alle natiën en tongen overal vrijen toegang hadden, was dit geen lichte taak. De Agent der nationale opvoeding der republiek zal voortaan toezien. Deze, Th. van Kooten, het vQlgende jaar vervangen door den hoogleeraar J. H. van der Palm, zal voorbereiden de invoering der geneeskundige Staatsregeling, vastgesteld tweeëntwintig maart 1798. Het zesde jaar der „Bataafsche vryheijd”, het jaar nul, breekt aan. „Het Concept-reglement van Geneeskundig Bestuur der Bataafsche Republicq” verschijnt. Een zonderling mengsel van tegenstrijdigheden! Tot op dezen dag vloeien de wetten er van over, wijl ze gemaakt worden door huiszittenhuismannen van veel bespiegelend weten en weinig practiesche kennis. Het concept geeft in art. 168 den artsenijmenger de vrijheid om de vroedkunde, daartoe geëxamineerd zijnde, te oefenen; terwijl art. 183 der concept-instructie hem gebiedt altoos in z’n apotheek aanwezig te zijn. Art. 196 omschrijft de toelating van personen, die zich

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 12