DE HAAGSCHE TYPEN IN DE I9E EEUW. I27 werd. Des ridders schild werd onder den boom gespij kerd, waar hij post gevat had. Het kistje pistolen, met zulk eene vrijgevigheid door den ouden Peeters, den kastelein in het Café Francais, ten gebruike gegeven, werd nu voor den dag gehaald, de wapenen door de getuigen onderzocht, geladen en het beslissend oogen- blik was daar! „Vuur!” riepen de getuigen. Het pistool van den be- leedigde brandde los, doch met een weinig beteekenenden, flauwen knal. Daarop zag men het wapen van den chevalier in het maanlicht schitteren, en volgde er eene uitbarsting, zoo fel, zoo ratelend en zoo verschrikkelijk, dat het pistool den onverschrokken Don Quichot uit de hand geslagen werd, en het slachtoffer tegenover hem, na een vervaar lijken sprong in de lucht, op den grond neersmakte, onmiddellijk omringd door de getuigen en den chirurgijn, die bij den gevallene neerknielden. Nu was, kort voor den aanvang van het tweegevecht, de stadspikeur, die een romantischen rit in den maneschijn door het bosch deed, daar langs komen rijden, en een paar leden der schildersbent herkennende, had hij ge vraagd welke geheimzinnige najaars-vergadering men dien killen, glibberigen November-avond op den kleiberg hield. De schilders hadden hem in ’t oor gefluisterd welk drama hier stond opgevoerd te worden, en de pikeur, die geen haast scheen te hebben en misschien naar emoties zocht, was van zijn rossinant afgestegen, om den afloop van het drama bij te wonen. Toen nu de onverschrokken chevalier du Saint Empire de uitwerking van zijn pistoolschot zag, en de getuigen hem zenuwachtig toefluisterden: „red-je, ontvlucht, want hij is dood!” was onze ridder, zonder zich te bedenken, plotseling op het paard van den pikeur gesprongen en in een verwoeden galop uit het bosch gevloden.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 138