DE HAAGSCHE TYPEN IN DE I9E EEUW. 135 De overgang van een groven turfdrager tot een elegant en statig door de grachten geboomd, aan de beide wal kanten begeleid door een nieuwsgierige volksmenigte. Een andere tocht der Argonauten, met dit kleine onderscheid dat er weinig Grieksche neuzen bij waren te ontdekken. Dit nam evenwel niet weg dat er op dit vroege morgen uur nooit over gebrek aan belangstelling van de zijde der burgerij viel te klagen de volkrijke buurt van Spui, Ammunitie- en Schedeldoekshaven en tusschenliggende steegjes en sloppen leverde een niet onbelangrijk contingent, dat nog welwillend werd aangevuld door een specifiek Haagsche categorie van zoogenaamde loopmeisjes, die dan ook werkelijk blijkens den toestand harer voetbekleedselen en den rand van het kleedingstuk dat zij hun japon durven noemen, zich dien naam ten volle waardig maken. Aan deze schepseltjes komt bovendien de eer toe, dat zij dit ochtendschouwspel met teekenachtige en ge peperde uitdrukkingen meer klem bijzetten dan de zon er aan geven kon, het woord van Cats tot waarheid makende dat een Hollandsche vrouw in haar eigen land niet verlegen is. Bij het Zieken begon het uitgeleide al een weinig te dunnen, en wanneer eindelijk, bij het begin van de Trekvaart, een magere knol aan de lijn werd gespannen, was het vaartuig met zijn vroolijke opvarenden weldra uit het gezicht en werd alleen nog op een sukkeldrafje gevolgd door eenige volhardende pretmakers, die bij de Hoornbrug een laatst vaarwel aan de feestgangers toe wuifden. Maar deze tochten behooren tot de 'geschiedenis en het type van den Haagschen turfdrager dat al lang aan ’t verbleeken was is hiermede totaal uitgewischt.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 146