DE HAAGSCHE TYPEN IN DE I9E EEUW 144 eerlijk gezegd ik wilde die richting aan alle Hage- van de markt” en van mijn artikel Maar bij dat type wint de belachelijkheid het zoodanig van de belangrijkheid, dat ik er van afzie. Trouwens het is niet specifiek Haagsch; de infectie doet zich in bijna alle groote steden voor. En de toekomstige echtgenoote van dit Haagsche geur- makertje, het Kurhaus-tennis-meisje, wier dagelijksche bezigheden met dezen teekenachtigen naam vrijwel omschreven zijn, laat ik onbesproken of duidt haar althans niet verder aan om de eenvoudige reden dat ik daartoe te hoffelijk ben en bij alles wat Haagsche meisjes ook doen, bovenal hun gratie en smaak voor kleeding blijf bewonderen die toch ontegenzeggelijk aan de residentie een cachet geven waarop geen andere stad van ons vaderland bogen kan. Een paar minder gracieuse leden van het vrouwelijk geslacht, maar misschien juist daarom bekende Haagsche typen vinden hier hun eigenaardige plaats. Mie de hondenschterster, het kleine vrouwtje met al haar hondjes is den bezoekers van Scheveningen van een twintig jaar geleden nog wel bekend. Zij was een straattype, zij ’t in minder gunstigen zin, als mijn vriendin Boekbinder, de gezellige, vroolijke verkoopster van „dalen” op de markt. Die maakt ook geen aanspraak op gratie of vrouwelijke aantrekkelijkheid, maar zij is bekend bij alle marktbezoekers, als een trouwe comparante, met haar gezond en eerlijk gezicht; in den letterlijken zin een hoeksteen van de Haagsche markt. „Alle dale benne geen dale.” Ik zei zoo even: „bij ’t scheiden werkelijk ben ik onwillekeurig bij 't slot op de markt terecht gekomen. ’t Spijt mij niet en wel uit ook. Want ik heb daar nog een kennis, die

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 155