145 io het van DE HAAGSCHE TYPEN IN DE I9E EEUW. naars, die zich maar eenigszins op straat en op boeken- gebied bewegen, bekend moet zijn. Mijn lezers zullen mij natuurlijk het woord al uit den mond nemen dat mij als een blok op den tong ligt Ja ’t is Blok! de open-lucht-bibliothecaris van Binnenhof en als zoodanig ook een goede bekende de geestigste en meest opmerkelijke kamerleden. Schaepman en Kerkwijk noemde hij zijne vrienden. Gleichman en Van Houten interpelleerde hij op straat over den atmosferischen druk in de kamer; is ’t wonder dat ik mij gevleid voel hem althans een bekende te kunnen noemen. ’s Maandags op de markt heeft hij een publiek dat uit den aard hem minder kan waardeeren, maar daarentegen heeft hij een succes en een vermaardheid (als wijlen Willem van Zuyleri] op de verschillende aucties. Blok, met zijn quasi-onverschillig maar altijd slim- geestig gezicht, in de meest ongeneerde houding over de tafel hangende, zijn pijpje of zijn eindje sigaar in een voortdurende beweeglijkheid, is altijd vooraan op een auctie. Zoo voorlijk mogelijk. Hij steekt zijn persoonlijkheid niet onder stoelen of banken. Daarom wordt hij opgemerkt; maar hij is een type geworden door zijn eigenaardige, vrijmoedige manieren die zich in dergelijke vergaderingen openbaren en bovenal door zijn puntige, veelal geestige opmerkingen, die hij goedvindt, zoo onder de hand, ten beste te geven. Blok doet alsof hij niemand kent, maar hij kent in werkelijkheid het heele Haagsche wereldje, voor zoover het eenige aanspraak maakt op intellectueele ontwikkeling en hij weet daarenboven wat de Haagsche boeken-liefhebbbers in hun bezit hebben en waarop ze nog azen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 156