i9i DE OPRICHTING VAN HET CORPS, ENZ. de vlucht te nemen en mocht na de herstelling van het Huis van Oranje zijn land vele gewichtige diensten bewijzen. x) Maar ook nog meerdere gevallen van dienstwijgering deden zich zooals in die omstandigheden begrijpelijk was, voor, zoodat van de zijde der regeering geen moeite gespaard werd om de weerspannigen tot plooibaarheid te brengen. Tot diegenen die even hardnekkig als de heeren de Visch Eijbergen en van Son tegen de op roeping gekant waren, behoorden voor zoover bekend de heeren Hageman en Heldewier uit Leiden, Gevers uit Dordrecht, van Schuylenburch, de Gijselaar, van Hogen dorp en Donker Curtius uit ’s-Gravenhage. Zij werden, behalve v. Hogendorp, eerst op de Gevangenpoort in verzekerde bewaring gebracht terwijl de prefect, Gijsbert Karei van Hogendorp wilde overhalen diens tweeden zoon, een zestien jarig jongeling, in de plaats van de oudsten af te staan, maar deze weigerde beslist. 2) Met niet minder kracht verzette zich Dirk Donker Curtius, de latere staatsman, die als advocaat bij de balie in den Haag was ingeschreven en reeds 4000 francs voor een remplacant had betaald toen hij in de conscriptie viel. Zijn vader Mr Boudewijn Donker Curtius had zich van de verplaatsing van het Hoog Gerechtshof van Amsterdam naar ’s-Gravenhage, waarvan hij president was, aldaar gevestigd en mocht zich in de achting en vriendschap van den Hertog van Plaisance verheugen. Maar die vriendschap zou hem evenwel niets baten in Hij streed bij Waterloo als vrijwilliger, bij het Bataljon Inf. van Linie N°. 6 en verwierf' het ridderkruis der Militaire Willemsorde. Daarna was hij vele jaren werkzaam aan de Algemeene Rekenkamer en klom op tot den rang van Secretaris- Generaal. -j Brieven en Gedenkschriften van G. K. van Hogendorp ’s-Gravenhage, Martinus Nijhoff 1876. IIP deel. p. 306.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 203