12 EEN EEUW GENEESROMMEL. zoude zijn, dat alhier, evenals in de meeste groote steden van dit Rijk het geval is, een Burger-Gasthuis bestond ter verpleging van zoodanige zieken, welke in hunne woningen geen behoorlijke verpleging kunnen bekomen, en dat de toestand van stadsfinantiën na den afloop van dit jaar, wanneer de achterstand zal zijn afbetaald, zulks wel zal gedoogen. „Zoo is besloten te bepalen dat er een Burger-Gasthuis alhier zal worden gesticht.” De toen benoemde commissie, bestaande uit vijf leden van den gemeenteraad, waarbij dr Groen van Prinsterer, bracht vijftien januari ’21 rapport uit en oordeelde genoemd pand met erve en tuin allergeschiktst ook van wege „de gezonde en gunstige ligging”. Deprezident-burgemeester J) Reeds in de veertiende eeuw bestond te Scheveningen een gasthuis voor gebrekkige en hulpbehoevende oude mannen en vrouwen; dit huis werd in den franschen tijd (1811) de kazerne der guides, vulgo gidjes. Nu is het gemeenteschool, Keizerstraat 55. De oudjes zijn overgebracht naar het kinderhuis, Keizerstraat 84, in 1698 met veertien weezen geopend en vernieuwd in 1775. Dit huis is nu verlaten; de kinderen, oude mannen en vrouwen zijn verhuisd naar de Duinstraat 18, ingewijd op woensdag 21 augustus 1901. De oude woning is gehuurd door ’n vereeniging tot behartiging van de stoffelijke en geestelijke belangen der bevolking. In de eerste maanden van X902 hebben de artsen A. de Niet Mzn en E. A. Keuchenius daar onderricht gegeven in de verbandleer e. z. m. Of echter in genoemd gasthuis ook zieken van buitenaf zijn opgenomen, is moeielijk uittemaken. Dit is eveneens het geval met het Sintnicolaasgasthuis achter de hal, thans Grootehalstraat, in 1356 op kosten van graaf Willem V gesticht ter opneming van oudjes en ter verpleging van zieken. Doch in alle gods- en gasthuizen is tot op dezen dag een ziekenzaal voor de inwonenden; misschien zijn bij uitzondering ook uitwonenden daar tijdelijk verpleegd. (Van 1815 '24 waren hier vier burgervaderen; van drieën twintig februari ’24 tot heden stellen wij het met éen burgemeester.)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 20