HOOGE RAAD EN HOF. 207 van collecte’s, het afsteken van vuurwerk, enz.; de Haagsche Burgerwacht wordt door het Hof in het Exercitieveld met vele treffende toespraken beëedigd en zij zweert daarbij trouw aan het Hof. Bovendien wijkt het Hof geen duim breed van zijn van oudsher ingenomen standpunt, de gewone rechter te zijn betreffende alles wat binnen den Haag voorvalt. „Die van den Hage” zetten thans met nieuwe kracht den ouden strijd voort: de geest en de letter der Con stitutie en niet het minst de steun van het Uitvoerend Gezag versterkten thans hunne positie. Vooral toen met den ingang van 1803 Zeeland een eigen Hof had verkregen, oordeelden zij, dat in geen enkel opzicht het Hof van Holland zich van de andere departementale Hoven onder scheidde. De meest onverkwikkelijke, dikwijls komische tooneelen spelen zich af in dit laatste bedrijf van den ouden competentie-strijd; rapporten, memories, missiven en betoogen dienaangaande vullen voor een groot deel ’s Hofs Annalen. Niet alleen met het woord en de pen wordt gestredenmen vecht in letterlijken zin om de lijken van vermoorde personen; als Schout en Schepenen ze hebben geschouwd en begraven, worden ze op last van het Hof weer opgegraven en op nieuw geschouwd de dienaren van het Hof en van het Staatsbewind vechten onderling met den blanken degen om de arrestatie van misdadigers. De President van het Hof wordt zelfs door het Uitvoerend bewind van het stemrecht uitgesloten. Ook het publiek mengt zich in den strijd, pamfletten voor en tegen beide partijen worden verspreid, en waar de schrijvers door de eene partij worden vervolgd, worden ze door de andere zooveel mogelijk gesteund. De beslissing wordt ingeroepen van het Nationaal Ge rechtshof, van het Uitvoerend Bewind, het Departementaal Bestuur, het Vertegenwoordigend Lichaam, den Raad-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 219