HOOGE RAAD EN HOF. 219 van deze inmenging eener politieke vergadering in de samenstelling der rechterlijke macht kan worden getwijfeld. Reeds Hogendorp had de nominatie voorgesteld als een surrogaat van het benoemingsrecht, dat in de oude Republiek aan de souvereine staten toekwam. Thans heet ze te dienen om aan den Hoogen Raad eene meer onafhankelijke positie tegenover de Kroon te verzekeren Of evenwel die meerdere onafhankelijkheid van den Koning met de afhankelijkheid van de Tweede Kamer niet te duur is gekocht? Leden van de Tweede Kamer van alle richtingen, die het dus weten kunnen, hebben deze vraag bevestigend beantwoord. Eerst op den ien October, den dag voor de invoering der nieuwe wetgeving bepaald, trad de Hooge Raad in de uitoefening van zijne eigenlijke functie; tot dien dag hield hij zich voornamelijk bezig met het ontwerpen van verschillende, door den Koning uit te vaardigen, regle menten tot uitvoering en aanvulling van de wetten op de rechterlijke organisatie en de rechtspleging. Van 1 October af begint de Hooge Raad zijne rechterlijke taak: door middel der cassatie éénheid in de uitlegging der wetten door het geheele Rijk te verzekeren, met de bevoegdheid, welke het Fransche Cassatiehof nimmer had bezeten, om de aangevallen vonnissen niet alleen te vernietigen, maar tevens eene andere beslissing daarvoor in de plaats te stellen. Zoo zetelt de Hooge Raad inderdaad als hoogste autoriteit in onze rechtsbedeeling, aan niets gebonden dan aan den naar eigen inzicht verklaarden wettelijken regel; zijne arresten zijn het borduursel op het stramien der wetsbepalingen, terwijl menige beslissing op ééne lijn is te stellen met belangrijke wetsveranderingen, eene enkele in beteekenis voor eene Grondwetsherziening niet onderdoet. „Gardien de la constitution” is onze Hooge

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 231