22.6 ENKELE AANTEEKENINGEN, ENZ. bode, na oponthoud, toegang had. De heeren hadden te wijzen, de burgers te prijzen Geen drieste dagblad pers, na opheffing van den „zegeldruk” met den dag in beteekenis, in kracht, in moed, in macht toenemend, critiseerde nog de „faits et gestes” der regeerders; stond tusschen Regeering en Volk in, als een macht in den Staat, welke, ondanks haar niet-officieel karakter, zoowel de wetgevende als de uitvoerende takken van regeering en bewind noopte, rekening met haar te houden Intusschen, het is niet mijne bedoeling om hier een schets te gaan geven van de toestanden, welke men karakteriseert door te gewagen van het „ancien régime”. Ik wensch hier slechts, zooals ik aankondigde, enkele aanteekeningen te geven uit de geschiedenis van het Haagsche politiewezen, gedurende de negentiende eeuw. En niets ware mij liever geweest, dan deze taak te kunnen volvoeren volgens de eischen, welke ik me had gesteld bij de aanvaarding der vleiende uitnoodiging van den Redacteur van dezen bundel wetenschappelijke bijdragen uit de eeuw-historie van Den Haag, om over dit onder werp een en ander te melden. Doch wat dit werk zoo bij uitstek lastig en ondank baar, schier ondoenlijk, zou ’k haast zeggen, maakt, het is een gemis aan „bronnen”, als welke men nauwelijks zou verwachten. Historisch overzicht van een instelling, eene organisatie, een stichting wat men noemen wil is op te bouwen uit documentaire gegevens en uit „overlevering”. Waar de archiefstudie „lacunes” overlaat, bij de voorbereiding van een overzicht ook bij nauw gezette raadpleging daar doet zich vaak ’t geval voor, dat men langs den weg van wat de moderne journalistiek het „interview” heet het verzamelen van niet-opge- teekende, belangwekkende historische bijzonderheden, in een geval als 't hier-bedoelde, uit den mond van hen,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 238