ENKELE AANTEEKEN1NGEN, ENZ. 232 Den 256*1 Mei 1852 is bij den Plaagschen Raad in behandeling genomen een ingrijpend en belangrijk voorstel tot reorganisatie van de gemeente-politie. De beginselen van dit voorstel berusten op de over weging, dat men moest overgaan tot het verdeelen van de gemeente in 4 kwartieren, met een politie-station in elk kwartier. Voorts zou men krijgen 3 commissariaten van politie en 5 onder-commissariaten. Men achtte het voor de veiligheid dier tijden voldoende om in Den Haag te hebben, twaalf agenten iste klasse en 18 van de 2de klasse. Wat vooral eigenaardig was in dit ontwerp, en ampele discussiën uitlokte was het voorstel om de nacht wakers, de z.g. klapwakers, weer in te voeren. Oudere Hagenaars herinneren zich, uit de dagen van Den róen December 1842 wordt goedgekeurd de aankoop van een gebouw, toebehoorende aan L. Waterreus, voor een Commissariaat van Politie te Scheveningen. Precies een jaar later 15 Dec. 1843 valt een besluithoudende vermeerdering van het getal der dienaren van politie met twee/’ En op 10 Maart 1845 leest men van „toelagen aan de beambten der plaatselijke politie uit het overschot der retributie van publieke huizen en vrouwen” Eindelijk: 27 October 1845: Verzoek van den Gouver neur tot vermeerdering van het personeel der politie te ’s-Gravenhage. Ziedaar, gaandeweg, de „kenteringen”, waarvan ik straks gewaagde, in zicht. De behoefte tot vermeerdering, tot reorganisatie der Haagsche politie, begint zich sterk te doen gevoelen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 244