234 ENKELE AANTEEKENINGEN, ENZ. dienst „hevige ontstekingsziekten”, bezetting op de borst en bloedspuwing oploopen, door de gure N. en N.-O.winden. Hij dringt aan op milder bepalingen ten aanzien van den duur van den nachtdienst. Veel resultaat schijnt deze menschlievende poging van den Haagschen medicus niet gehad te hebben. Althans, ik vond niets naar aanleiding van zijn „wenken” voor gesteld of medegedeeld. Langzaam ontwikkelt zich nu het Haagsche politie-wezen. Den 25en April 1865 maakt men eene „verordening op de inrigting der politie, waarbij men noodig verklaart 3 commissarissen en 3 inspecteurs iste klasse en 3 der 2de klasse. Voorts: 7 dienaren van politie iste (een voor Scheveningen); 12 der 2de klasse (2 voor Scheve- ningen) en 40 der 3de klasse (3 voor Scheveningen). Eindelijk: 33 klapwakers, (4 te Scheveningen) en 30 stille wakers. Bepaald wordt ook, dat des nachts op het bureau aan het Raadhuis één inspecteur en minstens 4 dienaren van politie moeten present zijn. Maar de gemeente breidt zich nu wondersnel uit. En de openbare veiligheid neemt af. Zes jaar later is weer een ingrijpende reorganisatie noodig. Den 24en October 1871 wordt aangenomen een ver ordening in Februari ingediend waarbij in het leven worden geroepen: 3 afdeelingen (1 te Scheveningen), en een centraal-bureau van Politie, tevens hoofdcommis sariaat. Elke afdeeling heeft haar afzonderlijk bureau. Voorts komen er de „posthuisjes” van de politie- afdeelingen. En een „doorloopende dag- en nachtdienst.” Er zijn nu: 1 hoofdcommissaris, 3 commissarissen, 4 inspecteurs iste kl., 5 inspecteurs 2de kl., 10 onder- inspecteurs, 7 brigadiers, 20 agenten iste; 20 2de en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 246