i6 EEN EEUW GENEESROMMEL. lijfarts van H. M. de koningin, overleed drie november 1901. De laatste heel- en verloskundigen, eveneens uitwonend, zijn J. G. Vorstman, overleden in ’61 en P. J. Ligtenberg, overleden in ’99; op verzoek eervol ontslagen in ’71. Daarna is opgetreden dr H. de Zwaan, vijftien december 1901 op verzoek eervol ontslagen. Z’n opvolger, dr J. Schoemaker, aanvaardde vijftien februari 1902 zijn ambt. Dr J. Hoogkamer was indertijd de eerste en eenige hulpgeneesheer, thans zijn er drie assistenten, allen in wonend en twee uitwonenden, waarvan éen, dr G. D. Cohen Tervaart, belast is met de behandeling van neus-, keel- en oorziekten. Zooeven is gesproken van ’n stadsdoctor. Die titularis vindt men reeds in september 1579. De Riemer zegt, dat toen aangesteld is tot Hagedoctor Camille de Castre op 100 jaarlijks door de Sociëteit; doch deze dateert eerst van 1584. Van 1585 -.’94 echter is „gheen doctoor inde medecinen aengenomen'1. In October 1593 wordt als eerste stedemeester op f 80 vermeld Bartho lomeus Hamel, en in november 1594 als eerste stadsdoctor op 280 ’sjaars dr Petrus Wittendel. „Bij den Hage wert betaelt twee hondert ponden [gulden], ende bij drie Petrus Wittendel of -dael heeft Aller Dichtren Bestevaer volgens Constanter, of Jaep Priaep volgens Joost, anders gezegd Jacob Cats, behandeld gedurende diens eerste verblijf in Den Haag, lijdend aan Een koorts, een felle plaeg, die na den derden dag My staeg van nieuws bevogt en op myn harte lag. Na een behandeling van zeven lange maanden geen baat vindende, ried de doctor verandering van lucht aan. Noode gaf Cats, die voor de éerstemaal een vrijster had, aan dien raad gehoor en ging in „het vruchtbaer .Engeland”, hoewel te vergeefs, genezing zoeken lek most de lieve maegt en oock myn Haegje laten.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 24