ENKELE AANTEEKENINGEN, ENZ. 243 Tot, men smeden liet extra-stevige sloten, bouten, kettingen, grendels maken. De Haagsche politie, onder Beukman, spande al hare krachten in en deed wat zij, met haar zeer primitieve hulpmiddelen, kon. Zelfs leende zij 't oor aan voorstellen, van spiritualistische zijde gedaan, om in het huis der vermoorde dame een „séance” te beleggen, teneinde te trachten, „van gene zijde” inlichtingen te verkrijgen. Ik stel er prijs op, hier bij te voegen, dat ik deze bijzonderheid releveer zonder zweem van ironie of spottend scepticisme. wed. Van der Kouwen en haar dienstmeisje Helena Beeloo, aan de Bogt van Guinea no. 25 (na den moord in Huijgenspark verdoopt) te ’s-Gravenhage. Eerst in 1876 kreeg men de daders van dezen gruwelijken-dubbelen roofmoord Hendrik Jacobus Jut en zijne vrouw Christina Goedvolk te pakken; met zijn buit had het tweetal weten te ontsnappen, zij hadden in Amerika gezworven, waren eindelijk weer in ’t vaderland teruggekeerd, en te Rotterdam, in een kroeg, werd Jut, de moordenaar ontmaskerd. Hij werd veroordeeld tot levenslange tucht huisstraf en is eenige jaren later in den kerker gestorven, op de schrikkelijkste wijze door wroeging gefolterd. Zijne medeplichtige, die twaalf jaar kreeg, moet nog leven. Men kan denken, hoe de Hagenaars, nog niet zoozeer als hunne opvolgers van de twintigste eeuw aan inbraken gewend, beefden en sidderden in al de jaren, dat de moordenaars van het tweetal niet gevonden waren. Toen was de Commissaris Beukman aan ’t roer. En een gansche reeks van verdachten werden gearresteerd en daarna weer, na langer of korter detentie, losgelaten. Geen week ging schier voorbij, of de mare liep weer door Den Haagze hebben nu de daders te pakken een paar dagen later, bleek, dat de musch, waarmèe zich had verblijd, dood als een pier was. Voor de was ’t toen een gouden tijd 1 Iedere Hagenaar

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 255