246 ENKELE AANTEEKENINGEN, ENZ. De bovengenoemde personen zijn overleden, sedert dit opstel - in 1901 werd geschreven. soms tragisch-comische „spiegelgevechten” tusschen Van Schermbeek en Vernée zal de geduldige lezer niets meer wenschen te vernemen, dunkt me. Er was toen „beroering” in de gelederen, dat staat vast. En het prikkelbare, militante, eigenaardige in het optreden van den heer Van Schermbeek heeft ten slotte geleid tot eene uitbarsting, toen aan het roer kwam, te ’s-Gravenhage, een burge meester, met zooveel autoritair zelfbewustzijn als de heer Van Harinxma thoe Slooten. Ik stip hier even aan de herinnering aan ’t incident Van Harinxma-Van Schermbeek. Hoe de burgemeester, in de drukte van Hr. Ms. blijden intocht van Sept. 1898, er den hoofdcommissaris op zeer heftigen toon een grief van maakte, dat deze, tegen ’s burgemeesters nadrukkelijk bevel, te dicht bij den stoet reed Hoe later, nadat de heer Van Schermbeek om gezondheidsredenen zijn ambt had neergelegd, door hem tegen den burgemeester een aanklacht wegens beleediging werd ingediend. Hoe de heer Van Harinxma door het Gerechtshof te ’s-Gravenhage tot f 200 boete werd veroordeeld. Deze pijnlijke historie zal een ieder nog versch in ’t geheugen liggen. Thans is, na den storm, een weldadige kalmte in de Haagsche politie-atmospheer ingetreden. Ook waar men den grooten, zelfs rusteloozen ijver en de toewijding, door den heer Van Schermbeek betoond, naar waarde beoordeelt, mag men erkennen, dat zijn opvolger, de heer Versteeg, al spoedig na zijn optreden, deed blijken, hoe hij begreep, dat er „veel te reorganiseeren” toestanden op het energiek-ingrijpen van een kalm, bezadigd en kundig vakman lagen te

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 258