SCHEVENINGEN, GLANSPUNT VAN DEN HAAG. 253 watervoorraad, die dan door een onderaardsche geleiding het Kurhaus binnenstroomt. Zoo heeft men rustig gezeten in zijn tent eene zich voortbewegende levende kinematograaf, die door de heerlijke zomerzon beschenen uw dolce far niente in een vruchtbrengenden studietijd herschept. Toch is het niet alleen op een warmen zoelen en stillen zomerdag opwekkend in Scheveningen te zijn; neen, ik zou bijna geneigd zijn te zeggen dat het schouwspel dat Scheveningen aanbiedt nog treffender is bij wind en storm, als de wolken zich tegen elkander opwerken, de wind huilt en giert, de golven spatten en stuiven en het zand in oproer langs het strand jaagt. Dit natuurtooneel der vertoornde elementen in zich op te nemep, is nog een ander en hooger gevoel dan stillekens bij een snikheeten dag in uw tent te liggen droomen. Ik ontmoette dikwijls op mijn morgenwandelingen, die ik in den langen mooien zomer van dit jaar aan zee maakte, een mijner vrienden, een architect uit Weenen. Vroeg in den morgen nam hij eiken dag zijn bad en draafde dan langs het strand tot hij ging ontbijten. Eens op een morgen hield ik hem staande en vroeg hem of hij het niet heerlijk vond in ons landje zulk een prachtigen zomer door te brengen, eiken dag mooi weer van ’s morgens tot ’s avonds. Hij keek mij smalend aan en zijn breede onderlip vooruitstekende, zei hijMein lieber Freund, denkt gij nu dat ik daarvoor naar Holland gekomen ben? da irren Sie sich ganzlich. Die liebe Sonne hebben wij in Weenen meer dan genoeg, ik wacht al dagen en dagen om te gevoelen, dat ik mij hier aan den boezem der Noordzee heb neergelaten en mij niet bevind bij het Como-meer of bij het Lago-Maggiore. Waar blijven uw storm uit het Zuid-Westen, de grauwe

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 265