264 DE KONINKLIJKE BIBLIOTHEEK. 1897 een tweede zaal er bij aangetrokken, maar het gebrek aan plaats was daardoor niet voor goed verholpen. Daarvan kan ieder zich overtuigen, die op een drukken dag b.v. Woensdag of Zaterdag in de namiddaguren de Bibliotheek bezoekt. Dan komt het herhaaldelijk voor dat geen plaatsje onbezet is en bezoekers der Leeszaal in de Kunstzaal een onderkomen moeten zoeken. Is ook deze geheel bezet, dan ziet men soms personen zich behelpen met een plaatsje in het toch al niet te ruime bureau. Die Kunstzaal is in 1894 voor het publiek geopend en was een zeer aanmerkelijke verbetering. Daarheen werden overgebracht de talrijke plaatwerken, waaraan de Koninklijke zoo rijk is. Voor het bewonderen en raad plegen dier werken, welke uit den aard der zaak nog al veel plaats beslaan, was in de Leeszaal eigenlijk geen gelegenheid. In de nieuwe kunstzaal is thans een uitstekende gelegenheid aan de groote tafel met acht fauteuils, waar de bezoekers de omvangrijkste werken kunnen raadplegen zonder anderen te hinderen. Maar alles bijeengenomen is de toestand van dien aard, dat hij zoo niet meer kan blijven, te meer daar ook het ruime gebouw overvuld en voor nieuwe aanwinsten geen plaats meer te vinden is. Gelukkig dat de nieuwe eeuw eindelijk een afdoende verbetering belooft; op de staatsbegrooting voor 1903 was een post uitgetrokken om een aanvang te maken met het bouwen van een ruime Leeszaal voor 84 personen en bergplaats voor boeken. Ten bewijze dat het hier een dringende behoefte geldt zij medegedeeld dat terwijl in 1890 het aantal bezoekers 12130 bedroeg, dat cijfer in 1900 was gestegen tot 26631. Tot die groote vermeerdering van het aantal bezoekers heeft in niet geringe mate bijgedragen, dat sedert October 1895 de zalen ook gedurende eenige avonduren voor het publiek zijn opengesteld. Van 15 September tot 14

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 276