2Ó5 DE KONINKLIJKE BIBLIOTHEEK. Juni worden op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag bezoekers ook toegelaten ’s avonds van zeven tot tien uur. Men kan dan alles raadplegen wat in Leeszaal of Kunstzaal aanwezig is, terwijl andere boeken vooruit moeten zijn aangevraagd, aangezien niet de geheele bibliotheek ’s avonds verlicht en er dus dan geen ge legenheid is om boeken uit de overige lokalen aan te brengen. Treedt men de Koninklijke Bibliotheek binnen, dan vindt men aan het einde van den dwarsgang de deur, welke toegang geeft tot het bureau. Hier worden de boeken aangevraagd, zoowel door hen, die ze in Lees- of Kunstzaal willen raadplegen, als door hen die ze mede naar huis willen nemen. Hier zijn ook de catalogi geplaatst, benevens tal van bibliographische werken en handboeken. Rechts van het bureau zijn de twee ineenloopende lees zalen; in de eerste vindt men de laatste nummers der in de Bibliotheek aanwezige tijdschriften -- behalve die over kunst terwijl zich onder het bereik van de bezoekers in beide zalen een groot aantal werken van alge- meenen aard, encyclopaedieen, woordenboeken, standaard werken enz. bevinden. In een der leeszalen worden gedurende eenigen tijd de nieuwste boeken ter kennis making geplaatst Links van het Bureau is de Kunstzaal, welke in de eerste plaats bestemd is tot het bestudeeren of raadplegen der boeken en plaatwerken over kunst en kunstnijverheid, welke zooveel mogelijk hier allen bijeen zijn gebracht, evenals men hier ook de kunst-tijdschriften aantreft. Personen, die veel plaats innemende werken, b.v. oude jaargangen van couranten, kaarten enz. wenschen te raadplegen, wordt gewoonlijk evenzeer een plaats in de Kunstzaal aangewezen. Gaat men de beide Leeszalen door, dan geeft een deur toegang tot een gang in het later aangekochte gebouw aan het einde waarvan

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 277