EEN EEUW GENEESROMMEL. 19 bediende van ’n haagsch chirurg, meesterde er maar op los. Zoo was het trouwens overal ten plattelande. Reeds in T733 z>jn burgemeesteren op dezen onhoudbaren toestand gewezen; eerst drieëntwintig augustus 1786 is aangesteld Johannes Frederik Bouman, die éen september examen deed als chirurg, doch nimmer als vroedmeester. In 1810 was Henri Jean Geyl eveneens aldaar alleen chirurg; vier januari ’13 teekent hij zich „chir. acc.” In Den Haag zijn bovendien éen arts voor den dood- schouw, met ingang van het jaar 1902 a f 500, het vroegere honorarium, gedurende 1900 en 1901 met honderd daalders verminderd, en éen bij policie en brandweer a 800; deze behandelt het policiepersoneel van inspecteur tot agent a f 3 en de brandweermannen, behalve den commandant, a f 5 per hoofd per jaar. De gemeente-artsen worden, evenals de genees- en heelkundigen van het gasthuis, telkenreize aangesteld voor vijf jaren; de arts, belast met den doodschouw, wordt jaarlijks benoemd. De genees- en verbandmiddelen worden te Scheveningen geleverd door 'n daar gevestigd apotheker en in Den Haag door den gemeente-apotheker voor rekening van het burgerlijk armbestuur op voorschrift der door den gemeenteraad aangestelde artsen, zoo in als buiten het gasthuis en ook op voorschrift der artsen van de nederlandsch-hervormde gemeente, het Johannes-de-Deo-, het nederlandsch-israëlietisch- en het kinder-ziekenhuis, de inrichting voor ooglijders en de polikliniek, Prinsegracht 43. Behalve het in 1900 herbouwde waalsche weeshuis 1 dat geheel onafhankelijk is van de gemeente, en de gestichten der nederlandsch-hervormden, die sedert eenige t) De gevelsteen van het oude gebouw is op de binnenplaats boven den schoolingang gemetseld.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 27