HET MUSEUM MEERMANNO-WESTREENIANUM. 27I Openbaring van Johannes, exemplaren boekenkasten langs de wanden heeft hij laten plaatsen. Hier zijn zeer kostbare schatten bijeengebracht. In de eerste plaats merkwaardige handschriften, waarvan er velen bijzonder fraai zijn verlucht. Hier mogen afzonderlijk worden vermeld de door schitterende miniaturen de aan dacht trekkende Cité de Dieu van Augustinus, de Bijbel van Koning Karel V van Frankrijk in 1371 door Johannes van Brugge verlucht, een zeer fraaie Biblia pauperum (grisaille met blauwen achtergrond) uit de vijftiende eeuw, een Rijmbijbel van Maerlant in 1331 door Michiel van der Borch geillumineerd, een handschrift met miniaturen van den Roman de la rose, een Liber bestiarius met afbeeldingen van dieren, zooals men zich die in de vijftiende eeuw voorstelde enz. enz. Vormen de handschriften op zich zelve reeds een verzameling, waarop iedere boekerij trotsch zou kunnen zijn, wellicht geldt dit nog meer van de in deze zaal zich bevindende boekenschat. Baron van Westreenen, die zelf levendig belang stelde in het vraagstuk van de uitvinding van de boekdrukkunst, heeft zich vooral toe gelegd op het verzamelen van de voortbrengselen van de oudste drukkerijen van Europa. En ook wat aan die uitvinding vooraf ging en meer of min tot haar in verband stond, trok zijn aandacht. Daartoe behooren de voort brengselen der xylographie of zoogenaamde blokboeken, dagteekenende uit den tijd toen men nog niet de kunst verstond met losse, afzonderlijke typen of letters te drukken. Behalve een uit de vijftiende eeuw dagteekenend zeldzaam houtblok, welke ons een uitstekende proeve geeft hoe men bij het vervaardigen dier blokboeken te werk ging, vindt men hier hoogst zeldzame specimina van dergelijk drukwerk, b.v. eenige onderling verschillende exemplaren van de op die manier gedrukte Biblia pauperum of Armen-bijbel, een

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 283