HET MUSEUM MEERMANNO-WESTREENIANUM. 272 of fragmenten van de twee Latijnsche en de twee Hollandsche edities van het Speculum of de Spiegel der behoudenis enz. enz. In dezelfde toonkasten is neergelegd het eenige bekende kompleete exemplaar van een Donaat of Latijnsche grammatica, enz. De verzameling incunabelen of wiegedrukken, d.w.z. voortbrengselen der typographic vóór de zestiende eeuw is zeldzaam rijk. Alle landen van Europa waar destijds de boekdrukkunst zich gevestigd had hebben hunne bijdragen geleverd. In de eerste plaats vindt men hier een verzameling zoogenaamde Costerianen, d.w.z. boeken, welke door de partijgangers van den Haarlemschen kaarsen koopman Laurens Coster aan dezen waren toegeschreven. Verder de kostbaarste boeken op buitenlandsche drukkerijen gedrukt, b.v. voortbrengselen van de persen van Guten berg en Schöffer te Mainz, waarbij een aflaatbrief van I554> en een Psalterium in 1459 te Mainz gedrukt; een exemplaar dezer zeldzame uitgaaf werd in 1901 aan Pierpont Morgan verkocht voor circa 60.000 dan de eerste druk van Homerus een exemplaar werd nog onlangs voor f 1700 verkocht een Caxton, een voortbrengsel van de eerste drukkerij in Engeland, naar ik meen het eenige exemplaar in ons land, prachtige voortbrengselen van de Parijsche persen in de vijftiende eeuw enz. Daarnaast tal van boeken, die of wegens zeldzaamheid of wegens fraaiheid van uitvoering een sieraad van elke boekerij zouden zijn. Een geheele kast is gevuld met de in klein formaat gedrukte boeken uit de, beroemde werkplaats der Elzeviers. De Hagenaar kan hier zien het voor zoo ver bekend eerste boek in den Haag gedrukt, n.l. De Wandelingen der Bloemen, een devoot boekske in het jaar 1518 gedrukt, een fraai gekleurd exemplaar der beroemde Atlas van Blaeu, een boekband, hout met ivoor uit de tiende eeuw, een prachtig

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 284