z8o IETS OVER DEN HAAGSCHEN BOEKHANDEL, ENZ. na zoovele jaren vrede noemt, ’t Was ook begrijpelijk strijd. Men rustte uit. Een van de weinige nieuwe zaken was die van A. H. Bakhuijzen, die zich in 1818 vestigde en tot ongeveer 1870 bestond. Hij woonde in de Hoogstraat bij het Annastraatje, naast den bekenden bakker Stein. Zijn zoon verzamelde allerlei belangrijks en onbelangrijks over onze nationale feesten tusschen 1863 en ’72, en schonk die verzamelingen aan de Koninklijke Bibliotheek. Eerst tusschen 1830 en 1840 wordt een nieuwe geest vaardig. Toch het moet erkend worden had niet iedereen geslapen want voor 1845 toen hij zijn zaak aan de Gebr. Belinfante overdeed bloeide de boekdrukkerij van D. Schinkel, een voor zijn tijd zeer verlicht man, die geen moeiten noch kosten ontzag om letteren en wetenschap te bevorderen en wiens zeer fraaie boekverzameling, later door W. P. van Stockum geveild, het bewijs zou leveren voor zijn fijne smaak. Die W. P. van Stockum maar laten wij eerst trachten de ruimte tusschen hem en zijne voorgangers aantevullen. In 1829 verrees er een statelijke boekhandel; toen door Generaal Doorman, die in de zaak van A. Kloots Co. was geïnteresseerd, de zaak dier firma werd overgenomen, en ik vermoed diens zoon daar eerst op het Spui, later in de Lange Poten heerschte. ’t Was een deftige zaak aan die zijde van de Poten, die, toen de straat werd verbreed, onder den moker viel. De eigenaar was al een even statig man, met zijne vele relaties in militaire kringen. Hij was buitendien een specialiteit voor den franschen handel, dien hij met veel kennis en smaak dreef. Keurig van aard, moesten zijn helpers dikwijls alles „netjes maken”, zooals hij zich uitdrukte. De naam van Harden- berg’s Klapper is aan den zijne onafscheidelijk verbonden.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 293