28i voor 1834 zijne specialiteit maakte van het er ooit sprake kan de zee tusschen het in diejaren. Alles wat leesbaar was, werd in klein formaat en het publiek was ook niet IETS OVER DEN HAAGSCHEN BOEKHANDEL, ENZ. Na zijn dood; ongeveer in 1876, ik schrijf slechts een causerie, geen geschiedenis werd de zaak nog een tijd lang voortgezet door den heer van Osenbruggen, een zoon van den bekenden Conrector van het Gymnasium, die den bijnaam van „Poot" droeg. Onder zijne leiding ging de zaak spoedig den weg van alle papier. Van Franschen handel gesproken, is ook zeker een woord van herinnering waard G. Vervloet, die tusschen ongeveer 1830 en nadrukken van Fransche boeken. Zoo zijn geweest van „een roofstaat aan Oost-Friesland en de Schelde”, dan was billijken prijs nagedrukt, en kieskeurig eenvoudig verslonden. Een fijner, verdienstelijker man zou opstaan in J. L. C. Jacob. Zwitser van geboorte, doch spoedig met zijn vader naar Holland gekomen, bracht hij zijn leerjaren door bij den bekenden Immerzeel, en vestigde zich in 1830 als boekhandelaar te Rotterdam. Zijn zaak in Rotterdam schijnt echter weinig geslaagd te zijn. Hij deed die over aan van Reyn Snoeck, en wijdde zich aan den ouden handel in den Haag. Kundig bibliograaf, was hij echter te veel „bibliofiel”. Hij kon van een boek, dat hij liefhad, moeilijk scheiden; en het is feitelijk gebeurd, dat hij iemand, die een zeldzaam werk bij hem wilde koopen, antwoordde, dat ’t al verkocht was. En tóch stond het rustig in zijn kast. Hij kon het niet verkoopen. Zeker is die karaktertrek eerbiedwaardig; maar uit een mercantiel oogpunt wel ’n beetje gevaarlijk. Na veel te hebben geleden hij was ook ziekelijk associeerde hij zich op 31 Juli 1847 met A. G. de Visser onder de firma Jacob Co. Hij zelf stierf in Juli 1865. A. G. de Visser kennen de oudere Hagenaars nog, zoowel om zijne eigen-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 294