284 IETS OVER DEN HAAGSCHEN BOEKHANDEL, ENZ. Na van Stockum kwam een geheel andere persoon lijkheid: Fuhri, K. Fuhri. Een wonderbaar ondernemend man, door vele zijner confraters sterk bestreden, toch in moeilijkheden door hen geholpen, ondergegaan in zaken, herleefd in Amerika en daar gestorven. 't Is een raadsel voor hen, die ver van hem afstaan als wij; maar trots, dat men zijne wijze van handelen laakte; trots, dat men belangrijke sommen door hem had verloren, erkende men zijn genialiteit. In zijn soort was hij een Napoleon; maar, die ook zijn Waterloo vond Zijn werktijd valt tusschen 1837 en 1855. Een man van groote energie en ondernemingsgeest, was hij veel te breed voor een land als Nederland, met zijne enge taalgrenzen. Ofschoon elk verstandig mensch kan nagaan, dat men als uitgever in een gebied, dat beperkt is door een weinig verspreide taal, niet kan doen, wat men in groote rijken doet, was Fuhri optimist en schoeide zijn zaak langzamerhand op te groote leest. Oorspronkelijk was hij bestemd onderwijzer te worden. Hij moest echter door familieomstandigheden daarvan afzien en kwam als leerling bij W. K. Mandemaker, die toen ter tijd eenigen naam had als auctionator. Van daar ging hij naar J. F. Thieme te Nijmegen, en nam in 1837 de zaak van zijn voormaligen chef Mandemaker over. Eerst ging hij kalm zijn gang; maar na enkele jaren werd hij te ondernemend. Hij stichtte het bekende jaar boekje Aurora (in 1840); in 1843 De Tijdspiegelgaf Nieuwenhuis' Woordenboek \\\t, als de eerste Nederlandsche encyclopedie. In 1852 schiep hij den „Kindercourant” En nog had hij in 1844 de inrichting overgenomen van de Maatschappij van Schoone Kunsten, waarmede, om slechts iets te noemen, 3000 houtsneden zijn eigendom werden. Den bekenden H. F. L. ten Kate had hij als

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 297