EEN EEUW GENEESROMMEL. 22 loopig ondergebracht in de huurwoning Houtmarkt 21 en een mei ’86 gevestigd in de Molenstraat 56, hoek Prinsestraat, die dat jaar voor het verkeer is geopend. Vroeger jaren bestond hier te lande ’n z.g. pharmacopoea pauperum, ’n lijst van geneesmiddelen, door de genees- en heelkundigen, belast met de armenpractijk, bij voorkeur voorteschrijven. De lijst leeft alleen nog in Den Haag; zij wordt vastgesteld door burgemeester en wethouders op voordracht van de inspectores der gemeente-apotheek. „Bij volstrekte noodzakelijkheid tot afwijking daarvan, moeten zij (de gemeente-artsen) de redenen hiervan aan geven.” Ook te Zwolle vindt men nog ’n naklank van deze vroegere verplichting. Als unicum zij vermeld, dat te Schermerhorn (Noordholland) de instructie van negen entwintig januari '97 den geneesheer voorschrijft, kosteloos en vrachtvrij de noodige medicijnen ten huize van de arme zieken te leveren. Doet de gemeente zeer veel voor de ziekenverpleging, de bijzondere liefdadigheid staat bij haar niet achter. Jammer, dat het christendom boven geloofsverdeeldheid niet op den voorgrond treedt: de echte menschenmin gaat schuil in den vormdienst. De oudste instelling, het Gesticht De Bronovo, zij in de eerste plaats vermeld. De protestantsche diaconessen inrichting is gesticht te Utrecht in ’43 door mejuffrouw A. H. Swellengrebel met hulpvereenigingen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Daar is de eerste stap gedaan tot zelfstandig beheer in augustus '64 en het huis in de Kazernestraat 26 betrokken vier februari '65, onder beheer van mevrouw S. K. de Bronovo. In 'yol'i zijn er zesendertig poklijders verpleegd. Reeds in ’72 moest ’n aangrenzende woning worden betrokken. De groot hertogin van Saksen-Weimar Sophie (f’97), stond weldra op billijke voorwaarden grond afin deLaanvanmeerdervoort

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 30