3°4 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. van af dien oostelijken eind-muur tot aan den west-gevel lang 38.40 M1. en breed tusschen hare zijmuren 17.80 M1., alzoo groot 683s M2, welke zijmuren door muraal-zuilen van gehouwen steen, die tot steun voor de zware spant- beenen dienen, elk in zes vakken van nagenoeg gelijke breedte zijn verdeeld. Zoowel tot behoud van den over welfden kelder, welke zich onder de afgebroken Zaal van Willem II bevond, als ook welstandshalve, werd de bovenkant Zaal-bevloering gelegd op 7“ rijnl. vt. of 2.35s M. boven het steenen pad van het Kasteel- plein, eene hoogte, in verloop van tijd, door ophooging van het Binnenhof verminderd tot 1.75 M1. en nu weder teruggebracht tot 2.05 M1. Door die hooge ligging werd het tevens mogelijk, om onder de voorzijde der Zaal in aansluiting met den bestaanden, een nieuwe kelder te maken, die, verdeeld in drie beuken en elk dezer in vier gewelf-vakken, op het eigenaardigst aantoont, het verschil in kelder-architectuur van het jaar 1250, den bouw-tijd van den ouden kelder, in ongeprofileerden boogsteen en met baksteenen kolommen, met dien van het jaar 1275, den bouw-tijd van den nieuwen kelder, in geprofileerden boogsteen en met kolommen van arduinsteen. De zijmuren der Zaal, ter zwaarte van 1.20 M1. gemetseld in Vlaamsch verband van oude reuzemoppen groot 29 bij 14 bij 75 cM. (de baksteenen tijdens den bouw van Graaf Willem II gebezigd, zijn zwaar 30 bij 145 bij 8S ad 9 cM.), die zijmuren zijn hoog vloer 7.70 M1. of 10.05s M1. kasteel-plein en van buiten, ter plaatse der muraal-zuilen en bij den oost-muur, versterkt met steunbeeren of pijlaernen, breed 1.20 bij 1.50 M. voor sprong, tusschen welke steunbeeren, boven de ramen zware segment-bogen zijn geslagen van 65 tot 81 cM. diepte, op welke bogen de goten rusten, die tevens tot weergang ter weerszijden langs den dakvoet dienen en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 318