ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 305 20 Het verschil in stand dezer torens, blijkt o.a. bij de aan sluiting tegen de topgevel-afdekking, waarvan de horizontale overgang in lengte ter weerszijden ongelijk is. daartoe met eene gekanteelde borstwering en met een gemetseld en overdakt waak-huisje op elke zij-pijlaerne zijn voorzien. Zie nevensstaande afbeelding. De beide eind-gevels één steen zwaarder dan de zijmuren der Zaal, namelijk 1.50 M1., zijn als topgevels opgetrokken ter afsluiting der kap-ruimte en volgens het beloop der dakhelling schuin afgedekt. De westelijke eind- of voorgevel is besloten tusschen twee ronde trap-torens (de noordelijke van 4.40 M1. buiten- en van 2.70 M’. binnen-diameter endezuidelijke van 4.20 M1. buiten-diameter), in ongelijken stand ten opzichte van dien gevel, want terwijl de noorder-toren 1.52 M1. vóór den zijgevel en 1.35 M1. vóór den voor gevel uitkomt, springt de zuider-toren slechts 0.82“ M1. vóór den zijgevel en slechts 1.18 M1. vóór den voorgevel uit x); bovendien ligt bij den noordelijken toren, de Zaal deur in den daartoe schuin opgemetselden Zaal-hoek, terwijl deze bij den zuidelijken toren in het voorgevel- vlak ligt. Beide torens, met leispitsen gedekt, hebben eene hoogte van ruim 30 M1. boven het Kasteel-plein en staan door een smalle gang, breed slechts 45 cM. en hoog 1.90 M1. in de dikte van den voorgevel, even onder het roos-venster op 7.40 M1. zaalvloer uitgespaard, met elkander in verbinding; drie buiten- en één binnen-spleet, in de muurdikte aangebracht, voorzien die nauwe gang van lucht, licht en tocht. Eene spiltrap van gehouwen steen geeft in den noorder-toren van af de kelderverdieping toegang tot de Zaal, in den daarneven gelegen aanbouw, tot genoemde verbindings-gang en tot de goot en weer gang aan die zijde; de spiltrap in den zuider-toren begint

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 320