ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 314 80 r.vt. (25.02 M1.), breed 40 voet (12.52 M1.) was mede bestemd tot feest-zaal en tot kunst-zaal tevens, ook zij heeft eene ziende eiken bekapping, (hoog vloer 16.80 Ml.) zijvensters met geschilderd glas, een roos venster of rondeel-raam, zooals het toen genoemd werd in den voorgevel en was in allen deele rijk afgewerkt en ingericht. Het was in deze Zaal, dat den 8sten October 1842, ’s Konings eenigste dochter, Prinses Sophie in het huwelijk werd verbonden met den Erfprins van Saxen- Weimar-Eisenach. De vergelijking tusschen deze beide Zalen karakteriseert ten vollen het verschil in tijd en in bouwkunst. Graaf Floris V, hij bouwt zich ten jare 1275 bij zijne kleine woning, eene grootc vrijstaande feest-zaal met open kap midden op het binnen-plein van zijn kasteel, en we] zoo, dat hij in die Zaal het meerendeel zijner leenmannen ten feest of ter bijeenkomst ten oorlog, kon ontvangen, en die Zaal, zij wordt door hem gebouwd, zóó breed, zóó stout, zóó vol karakter, dat zij tal van eeuwen nadien, dat zij zoolang als zij bestond zelfs, inderdaad gold voor een der merkwaardigste Monumenten onzer Bouwkunst. Vijf en een halve eeuw later, ten jare 1840, bouwt Koning Willem II, zich bij zijn paleis alhier nu ook eene feest-zaal, mede een aan 3 zijden vrijstaand gebouw, hoog boven de straat gelegen en met eene open of ziende kap, en qua stijl geheel in navolging der Oxfordsche gothiek, welke hij als prins tijdens zijn studie-verblijf aldaar meende te hebben leeren kennen en die Zaal, de z.gn. Gothische Zaal, die nog bestaat, drukt zij niet in haar kleinheid van afmeting, op ’t eigenaardigst het verschil in machtsbeteekenis uit, tusschen dien dertienden eeuwschen Graaf en dien negentienden eeuwschen Koning? drukt zij bij haar gemis aan eenig Nationaal karakter, niet op het treffendst uit het verschil tusschen onze Bouwkunst

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 329