3i6 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. Doch ook ik dwaalde af, wij moeten weer terug naar de bekapping van de Zaal op het Binnen-hof. bouwde tot eere verstrekt, terwijl de Zaal van dien Koning van Holland, als schaamde zij zich, zich verschuilt achter eenige akelige hekjes en des zomers gelukkig door een pracht-beuk ten deele voor het oog van den vreemdeling verborgen is, dat dan dadelijk afdwaalt naar het schoone ruiter-standbeeld van Prins Willem 1. De 7 spanten of liever spant-bogen welke die overkapping dragen, dienen tot steun-punten voor de gordingen, waar tegen de oplangers rusten, op welke de houten bebording genageld is met hare lei-bedekking. Op de uiteinden van de bint-balken dier spant-bogen liggen op 18.48 M1. Zaal vloer, aan elke zijde twee doorgaande eiken gordingen, zwaar 35 bij 38 cM., die spant-bogen onderling koppelend en in hun loodrechten stand houdend. Daar echter de afstand tusschen die spant-bogen en dientengevolge de vrije spanning der gording-gedeelten gemiddeld 6.50 M'. is, heeft de bouwmeester terecht de beide buitenste of meest belastte gordingen door zware eiken schoren onder steund, en aan die schoren, door ze daartoe met uitgezaagde verdik-stukken te voorzien, mede een boogvorm gegeven, die te meer spreekt, omdat hij juist zit voor de groote dakvensters der kap, door welke het licht volop instroomt. Gebeeldhouwde en tevens beschilderde kraagstukjes, z.gn. noten of neuten, aan den voet dier bogen tegen de spant-beenen genageld, accentueeren op hunne wijze nog even die schoor-bogen. (Zie nevenstaande perspectivische doorsnede over de bekapping). Gelijk met het bovenvlak van de zijmuren der Zaal, zijn tegen de spant-beenen ter weerszijden zware eiken blokkeels aangebracht, waarop de doorgaande muurplaat

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 331