3i8 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. rust, eene muurplaat ten overvloede in elk spant-vak gesteund, zoowel door twee ietwat uitgezaagde korte eiken muurstijlen, stantsoenen, staande op steenen kraag- stukjes, als door enkle uitgemetselde lagen. Halverhoogte der kap-beenen is aan beide zijden der bekapping nog eene dubbele tusschen-gording gelegd, door korte boog vormige schoor-stukken ondersteund, mede op gebeeld houwde neuten rustend. Door middel dier beide gordingen en van de muurplaat is de vaste stand der groote spanten verzekerd en zijn tevens de steunpunten aanwezig voor de reeks oplangers, waarop ter weerszijden de dak-bedekking genageld is. Daartoe werden op de blokkeels ingekeept en op de zijmuren gelegd twee doorgaande eiken sloven, zwaar 22 bij 27 cM., en daarop kruiselings ingelaten bij eiken oplanger evenals bij de gordingen een eiken ligger, waarin die oplanger werd opgesloten. Die oplangers, zwaar 18 bij 23 cM., lang elk 20.50 M1., loopen van af den kap-voet door tot in den nok-balk en vergaren zich daar op 25.30 M1. Zaal-vloer twee aan twee in elkaar. Tot steun van het bovengedeelte dier oplangers werd op eiken bint-balk nog een makelaar met karbeels geplaatst, daarover heen gelegd een ter volle kap-lengte doorgaande balk, waarop de hanebalken der over elkaar staande oplangers rusten, terwijl een tweede kortere hanebalk nog den top dier oplangers versterkt. Onder eiken oplanger plaatste men voorts, staande op de muurplaat en op de gordingen, drie eiken stijlen of mannetjes, zwaar 13 bij 23 cM. en respectivelijk lang 2.10 M1., 0.86 en 1.60 M1., waardoor men aan de beide bekappings-zijden eene drievoudige reeks naast elkaar staande mannetjes verkreeg, welke door hun vrijen en loodrechten stand de groote schuine dak-vlakken eigenaardig onderbreken, daaraan diepte en schaduw geven, de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 333