ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 323 Zie W. van Gouthoeven-, D'oude Chronycke ende Historiën van Holland, uitgave van A°. 1636, bladz. 329. -) Graaf Willem IV was toen pas van zijn groote reis naar het Heilige Land en naar Lithauwen teruggekomen en vierde met dit feest zijn behouden t huiskomst Ridderen, ende gaf hem elck haer wapen”, i) In deze Zaal was het, dat zoowel hij als zijne opvolgers zoo noodig zitting namen om recht te spreken, in deze Zaal ontvingen zij hunne Baroenen, Ridderen, Heeren, Vasallen en Schiltknapen; in deze Zaal was het, dat men bijeenkwam, om deel te nemen, ’t zij aan een steekspel, ’t zij aan een jachtpartij, ’t zij aan een feest of feest-maaltijd; hier was het, dat men zaamkwam om ter heirvaart uit te trekken en om de behaalde overwinningen feestelijk te herdenken, kortom de Zaal, zij was in den Grafelijken tijd inderdaad de groote Hal van het Kasteel, zoowel feest- als wacht-Zaal, zoowel woon- als verblijf-Zaal. Vooral tijdens Floris V en nog meer tijdens Willem V en Albrecht van Beijeren zal de Zaal, toen behangen en belegd met tapijten, en versierd met wapen-trophëen en overwinnings-teekenen bij herhaling weerklonken hebben van het feestrumoer der aldaar ter maaltijd aanzittenden, terwijl ’s Graven pipers en speelluydeh hun stukken ten beste gaven, of zangers en menestreelen zich deden hooren en dikwerf na afloop van den maaltijd, nadat vooraf de vloer met zande was bestrooid, nog eene dans-partij het feest besloot. Soms duurden die feesten zelfs meerdere dagen, o.a. in 1344 toen IJsebout, Js Graven thesorier, in zijn rekening boek opschreef: „Item des zonnendaechs over Meydach soe hielt mijn here 2) die feeste in de Haghe, die hi hadde doen beroepen, ende durede tot des donredaechs al den dach, dat syn 5 daghe, ende men gaf alle daghe teten vrouwen ende joncfrouwen, ridderen ende knapen, ende

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 338