324 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. men delivereerde den vremden vrouwen ende hoeren gheselscap uten haren herberghen van allen cost, daer die somme van den cost afliep, behalve die provanchi ende behalven die tymmeringhe, maken tsamen 85 U" 5 sc. 7 d.gr. Na den dood van „Hertoge Aelbrecht, die out74j’aren, op St. Pauwels dagh in de winter (12 December) int jaer ons Heeren MCCCC ende IIII sterf in den Haghe, ende wiens lichaem met grooter eeren ende betamelycker uytvaerdt begraven worde bij Vrouwe Margriet, zijn eerste wyf, in de Hage op ’t Hof in der Capellen, aen de Noortzijde der hooge outaers, onder een kostelycke ende schoone tombe”; (aldus v. Gouthoeven) na den dood van Hertog Albrecht, die bijna bij voortduring op het Kasteel had gewoond, werd dit nog slechts bij uitzondering als Grafelijk verblijf af en toe even benut, o.a. tijdens Philips van Bourgondie, werd in 1432 én in 1444, de Groote Zale ingericht: „om er mine genadige Pleere van Bourgondie sinen Scaet te doen houden” en werd daarin het feest van het Gouden Vlies gegeven. In het jaar 1467 was het, dat Karei de Stoute met grooter staet ende eer ghecomen is in des Graven-Haghe op Sinte Marien Magdaleenen avondt ende werdt aldaer ghehuldt ende ontfanghen met grooter eeren, feesten ende blyschappen voor een Grave van Hollandten in het jaer 1469 is hij omtrent St. Laurens gekomen in ’s-Gravenhage ende hadde met hem hondert „Ridderen ende sijnen oversten Raedt met meer andere Princen, Heeren, Ridderen ende knechte. Ende in den Hage wesende, sat hij daer selver in persoone ter audiëntie in de groote Sale drymael ter weken, ende dede eenen yegelycken recht ende justitie, rycke ende arme, want hij een goet Justicier was. Ende binnen desen tijden quamen in den Haghe bij den Hertoghe groote Ambassaten

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 339