326 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS,- ENZ. ZieG. Brandt. Historie van de Rechtspleging gehouden in den jaaren 1618 en 1619 ontrent de drie gevangene Heeren: Mr. Johan van OldenbarneveltMr. Rombout Hoogerbeets en Mr. Hugo de Groot. 3 druk A°. 1723, bladz. 197. van het jaar 1586, op den dag waarop naar aanleiding van het tractaet met de Koningin van Engeland gemaekt, de Graaf van Leycester als Gouverneur en Capiteyn Generaal der Vereenigde Nederlanden zijn eed deed, hem door de Staten van Holland een banket werd aangeboden. Zoo behield ook tijdens de Republiek, de Zaal haar aloude bestemming van feest- en vergader-Zaal. Doch buitendien was zij soms ook getuige van droeve gebeurtenissen. Het was o.a. in den morgen van den i3en Mei van het jaar 1619, dat, terwijl tegen gewoonte die nacht alle voorposten van het Binnen-hof gesloten en de wachten verdubbeld werden, ten 4 ure, vóór de beneden-vensters van het portaal bij den hoofd-ingang der Zaal, in allerijl van eenige ongeschaafde, oude deelen een schavot werd bijeengeslaagen en met houten balijen of leuningen omcingelt. De vensters van dat portaal op het trapbordes werden er uitgenomen en daardoor verkreeg men een deurganck tot het schavot. Daar heeft men een’ hoop oudt zandt ter neergestort. Maar men hadt vergeten een doodtkist te bezorgen. Dies wierdt ’er een oude kist van ongeschaafde deelen, die langen tijdt op de plaats op ’t gemeen schavot had gestaen, met’ er haest op ’t schavot gebraght. Op die vuile ongepikte doodkist zagh men twee soldaaten zitten speelen, wie de ziel van Barneveldt zouw hebben, Godt of de Duivel. Om zes uur reeds werd ’t krijghsvolk op ’t binnenhof in ordre gestelt. Niet langh voor acht uur werd den bijna 72 jarigen Lands-advocaat Johan van Oldenbarneveldt aangezegd, dat zijn rechters hem wachtende waren en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 341