328 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 1Dezelfde prent, doch tevens met de portretten van Olden barnevelt, zijn dienaar en den beul en met dat van Prins Maurits, uit een venster van den hoek-toren van het Stad houderlijk kwartier de terechtstelling gadeslaande, komt voor in Vonders Palamedes, welk werk echter in 1625 van rechts wege werd opgekocht en verbrand, omdat Prins Maurits daarin, van wege zijn aandeel in den dood van ’s Lands advocaat, scherp werd gehekeld. Die prent is daardoor vrij zeldzaam geworden. -) Zie: „Het Leven van Frederik Hendrik”, beschreven door L. F. de Beaufort, verschenen A°. 1737 Deel II, bladz. 427. en hief al biddende zijn handen, zoo na aan den hals, dat de beul, den slagh gevende, hem met het hooft, eenige kleene stukskens van zijn vingeren tegelijk afhieuw”. Zóó stierf Mr. Johan van Oldenbarnevelt. Op tal van prenten is die terechtstelling, zoo toen als later afgebeeld, doch het treffendst, zoowel wat het feit zelf als wat de gebouwen betreft, op de gravure, groot 18 bij 36 cM. van C. J. Visscher met het opschrift: „afbeelding der Justitie geschiet den XIII May A°. 1619 aan Johan van Oldenbarnevelt, Gewesene Advocaat van Hollandt”, van welke prent nevenstaande afbeelding eene verkleinde reproductie is. In het 1642 daarentegen diende de Zaal weder voor een feest, toen toch gaf Prins Frederik Hendrik op een December-avond daarin een heerlijk Balet, 2) ter eere van de Koningin van Engeland, die met hare dochter, ’s Prinsen schoondochter, sedert den ioen Maart van dat jaar in zijn paleis op het Noordeinde logeerde, „een heerlijk Balet” dat echter in hooge mate het misnoegen wekte van den kerkeraad van ’s-Gravenhage, welk collegie, daarin iets ongepasts zag en bij den Prins, doch te ver- geefsch, daartegen protesteerde. In deze Zaal ook, versierd met de 38 vendelen tot

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 343