ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 329 beyde om de In het Maurits-huis hangt een schilderstuk van Dirck van Deelen, die Groote vergadering voorstellende, blijkens de zorgvolle en uitvoerige bewerking naar het leven geschilderd van dit schilderstuk geeft nevenstaande plaat eene verkleinde afbeelding. Turnhout op den 21ste Januari en met de 90 victory- tekenen omtrent Nijpoort in Vlaenderen den zen July 1600 op de Spangiaerden verovert en gewonnen, had mede van af den i8en Januari tot den zisten Augustus van het jaar 1651 de z.g. Groote Vergadering der ruim 300 daartoe afgevaardigden plaats. Vooraf had men echter alle Bouck-verkopers ende Cramers-winckels daeruit gedeslogeerddaer wierden Banken gemaeckt aan syden, opgaende in forme van een amphitheatre, Provinciën na haer ordre, ende na de veelheyt van haer Gecommitteerde te plaetsen elck bysonderlyck. In ’t midden tusschen beyden wiert gelaten een deurgaende spatie, alwaer in ’t midden gestelt was een vierkante langwerpige Tafel, aen dewelcke aen ’t Oostende sonde sitten de Praesident, ende recht tegen hem over aen ’t ander eynde de Grefier. De Muyren, Banken ende Tafel waren alle becleet met groen Laken en alle aldaer hangende Vaendels, Cornetten .ende Wimpels schoon afgestoft en veel andre, die daer te voren niet waren van elders laten ophangen, terwijl bij yder partye vlaggen houten berderen stonden, met vermelding van den Slag, Belegering of Ontmoeting waarin zij genomen en verovert waren. Op Woensdach den achtienden January werd de eerste t) In „de Herstelde Leeuw” of Discours over ’t gepasseerde in de Vereenigde Nederlanden in ’t jaar 1650 ende 1651 door L V. A. (Aitzema) uitgegeven in ’s-Gravenhage door Jan Veely, 1652, is tot titelplaat eene gravure groot 8 bij 12’ cM. voorstellende deze zitting en de Zaal met vlaggen versierd, en daaronder een cartel met de woorden: „Concordia Res Parvae Crescunt.” In het Maurits-huis hangt

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 346