ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 331 tot gaat Cats voort, „U. Ho Mo notabel resolutiën ghenomen tegen alle Vuylicheden en corruptiën, die soo in ’t stuck van Policie als Justicie souden mogen worden gepleecht, waervan de gedachtenisse uyt de reynicheyt van de jegenwoordige plaetse de Memorie alomme kan werden vernieut”. De Zaal diende behalve tot Vergader-zaal bij enkele gelegenheden, ook toen reeds, blijkens ’t geen Cats verder zegt, tot vestibule of tot „Salie des pas perdus”, in den eind- of oost-muur toch was, „links den opganck de Plaetse daer de Vergaderinge van de Heere Staten-Generaal ghewoonlyck is gehouden te worden en rechts de trap ende toeganck tot de Plaetse, daar het Hoff Provintiael ghewoonlyck is syn functie in ’t stuck van Justitie te oeffenen, terwijl besyden wordende bevonden den inganck van de kamer van de Rekeninghe en van de Leenkamer.” Als vestibule en als hoofd-toegang tot de vertrekken der Staten-Generaal en tot die van het Gerechtshof „Het Hof van Holland” door Karei de Stoute in het jaar 1462 reeds ingesteld en in de oud-Grafelijke woning gevestigd, stond de Zaal overdag nu blijkbaar voortdurend open, van daar dat zij onwillekeurig eene wandel-hal tevens werd en in navolging van het buitenland, met Consent der Heeren, eerst met enkle comptoirkens of winkelkens bezet, vervolgens in eene volslagen winkel galerij veranderde. Tijdens vergaderingen of feesten werden die houten winkel-kramen dan echter opgeborgen in een der kelders of bij de eigenaars in huis, welke per jaar hun winkel-plaats gehuurd hadden. Pieter Bor, die geruimen tijd hier woonde, zegt in zijn in 1602 verschenen werk: „De Nederlandsche Oorlogen”, „rontom de zaal nu ter tijd verscheiden cramers voorstaen, so met alderhande boeken, kramerijen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 348