ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ, 333 1) Zie het: „Journal du Voyage que le Serenissime et Trés Puisant Prince Charles II, Roy de la Grand’ Bretagne, etc. a fait en Hollande, depuis Ie 25 May a Juin 1660”, la Haye 1737. chez Adrian Ubacq. In deze groote Hal ook was het „dat wanneer eenig Ambassadeur zijn eerste Audiëntie bij den Staat zal hebben”, deze aan den hoofd-ingang, door twee Heeren Gedeputeerden der Staten-Generaal, daartoe aangewezen, plechtig werd ontvangen, én, gaande door de Zaal, werd opgeleid na de Vergader-zaal dier Staten; ook bij Koninklijk bezoek, had de ontvangst plaats, bij het portaal aan den ingang der Zaal. - Toen o.a. den 2ósten Mei van het jaar 1660, Karel II, Koning van Engeland, in eene speciale zitting door de Staten-Generaal zou worden ontvangen, ging de Koning, van uit het Maurits-huis, alwaar hij logeerde, voorafgegaan door Prins Willem van Nassau en door de leden der Staten tot ontvangst des Konings aangewezen, te voet en bloothoofds, over het Binnenhof naar den hoofd-ingang der Groote Zaal: „on arrive au bas de l’escalier de la grande Salie, ce fut Ia oü les Etats-Généraux vinrent en corps au devant du Roy, luy firent une profonde reverence, s’ouvrirent pour le faire passer au milieu d’eux, et le suivirent ainsy, deux a deux, le long de la Salie et ensuite par la gallerie, oü l’on vend des tableaux, mais dont les boutiques estoient fermées ce jour-la”. Bij zijn vertrek volgde de Koning denzelfden weg, en werd hem tot aan den voet der trap, vóór den hoofd-ingang der Zaal, door de Staten uitgeleide gedaan. De Zaal welke tot dusverre gediend had voor feesten en bizondere vergaderingen, en sedert de dagen der Republiek tevens was geworden eene groote wacht-zaal, die nu van lieverlede ook tot openbare wandel-plaats en

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 350