334 Zie: Mr. G. A Fokker „Geschiedenis der Loterijen in de Nederlanden”, verschenen in 1862. ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. tot winkel-galerij werd benut, zij kreeg in April van het jaar 1709 mede nog eene andere bestemming, toen toch werd daarin opgericht eene bekwame en verheven stellaadje voor de trekking der eerste Hollandsche obligatie-loterij van 16 millioen gulden. Nadat echter den 4en April 1726, was ingesteld eene Generaliteits-Klassen-loterij, werd de Zaal voor de openbare trekkingen dier loterij tevens aangewezen en daarin op het oost-einde ter plaatse van de schouw op 2 M1. boven den vloer een houten vertrek getimmerd met open voor- en zuid-zijde (zie nevenstaande afbeelding) in welk vertrek, in tegenwoor digheid van den Gouverneur-Generaal van het Geregts- hof, van den Gouverneur van Zuid-Holland en van den Burgemeester van ’s-Gravenhage, dat jaar de eerste trekking plaats had, welke niet minder dan 41 dagen duurde. Daar van toen af, uitgezonderd in dejaren 1806—1815, tot aan het jaar i860 toe, alle trekkingen der Staats-loterij, behalve de enkle tusschen 1827 31 in Brussel gedaan, in de Groote Zaal plaats hadden, werd zij in dien tijd en ook nadien meestal de Loterij-Zaal genoemd. Tot in het jaar 1806 behield zij hare veelzijdige be stemming, toen echter werd zij, evenals alle gebouwen van het Binnen-hof ontruimd, om te mogen dienen tot Paleis voor Koning Lodewijk, welk Paleis den 28sten Juli van dat jaar ter beschikking van Z.M.'s Grootmeester werd gesteld. De eenigste doch belangrijke verandering welke zij daarbij onderging, was, dat toen het portaal boven de trap van haren hoofd-ingang, reeds in 1376 gebouwd, werd weggebroken met de bijbehoorende bovenverdieping en hang-kamer, tevens verdwenen toen voor goed alle comptoirkens zoo buiten als binnen de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 351