ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 335 x) Dit vermeldt Ising ten minste (De Groote Zaal fol. 45b) doch uit eene bijdrage in het Haagsch Jaarboekje van 1891, bladz. 21, blijkt, dat in den zomer van 1812 de Conseil Municipal de la bonne ville de la Haye, toen nog slechts bij geruchte vernomen had, dat de Administration de la Guerre er over dacht, het Binnen-hof tot een Militair Hospitaal te bestemmen, waartegen die Raad ernstig opkomt, daaruit verontreiniging van den Vijver vreezend en daarom voorstelt het Hofje van Nieuwkoop daarvoor te bestemmen. Zaal en werd haar voor- of west-gevel nu weder geheel vrij en de ramen bezijden den ingang daarin weder geopend, In hoeverre de Zaal in den korten tijd dat het Binnen-hof tot paleis heeft gediend benut is, heb ik niet kunnen ontdekken, doch bij Kon. besluit van 26 November 1808 werd zij aangewezen tot exercitie-lokaal voor de derde klasse der Militaire Kweekschool, voor de Pupilles Royaux” en van 1810—1815 of nog iets langer dient zij zelfs tot Militair Hospitaal. In April van het jaar 1815 herkreeg zij echter hare vroegere bestemming en werd zij op nieuw vestibule, wandel- en feest-zaal, loterij-zaal en kinderspeelplaats, doch de winkeltjes of comptoirkens van vroeger kwamen niet terug en hare vlaggen en trofëen, zij waren mede voor goed verdwenen, want ingevolge decreet van koning Lodewijk van 7 Julij 1806 „zijn naar Amsterdam over- gebragt als een blijk van verknogtheid en genegenheid door den koning htiar toegedragen, de oude, door de Hollandsche overwonnen zegenteekenen, in den Haag bewaard wordende op de groote Loterij-zaal, om in een der vertrekken van het Stadhuis aldaar te pronken”. De vergaderingen en feesten, waarvoor zij sedert nog diende, zij hadden echter geen historische beteekenis meer, het laatste feest, dat vermeld wordt, is een twee- daagsch muziek-feest, op den yen en gen Juli 1842, door

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 353