ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 34-2 eens Alvorens die lijdens-geschiedenis te behandelen, zal ik echter eerst in ’t kort de wederwaardigheden vermelden, welke de Zaal, sedert haren bouw in dejareni27580, voor zooveel bekend, heeft ondergaan. De lots-geschiedenis onzer Zaal is evenwel nergens afzonderlijk geboekt, wat wij daarvan weten of kunnen weten, is ontleend of te ontleenen aan drie bronnen, van het gewezen Stadhouderlijk kwartier of van de west-zijde van het Binnenhof, in 1880 81 volgde die der lokalen van de Eerste Kamer en van het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid met de Staten- Kamer en de Trèves-zaalin 1883 werd de Maurits-poort gerestaureerd en in 1891 gelden toegestaan voor den verbouw van het Departement van Binnenlandsche Zaken, dat inderdaad meer dan treurig en hulpbehoevend gehuisvest is. Door omstandigheden van allerlei aard, te veel om hier uiteentezetten, is laatstgenoemde verbouw echter nog steeds niet tot uitvoering gekomen, hoezeer de toestand van dat Departement, inderdaad sedert lang vrij erbarmelijk is. Ik doelde zoo straks met een enkel woord op den grooten ramp, welke de Groote Zaal trof, doch die van nu af bezien, haar inderdaad nog ten goeden is gekomen. Welnu, welke was die ramp? Niets minder, dan hare bijna totale vorm- en karakter- vernieling, dan de slooping harer beroemde kap en de verandering van haar ééndeelig tot een driedeelig grond plan, en dat alles juist door den bouwmeester aan wien hare restauratie nu was opgedragen, of, misschien is het juister gezegd, door den lands-bouwmeester die zich tot taak had gesteld, die Zaal nu eens goed te restaureeren.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 360