344 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. meer kunnen nagaan, noch den omvang van ’t geen Willem II van den Kasteel-bouw heeft tot stand gebracht, noch de wijzigingen door zijn zoon daarin aangebracht. Evenzoo missen wij daardoor alle nadere aanwijzingen omtrent de personen aan wien door elk dier Graven het ontwerp en de leiding van den bouw werd opgedragen, als ook omtrent de werkkrachten, de herkomst der materialen, de wijze van uitvoering, de kosten en den duur van den bouw. Trots dat, vormen echter de nog overgebleven rekeningen eene bijna onuitputbare bron voor de kennis van het Grafelijk leven en zijn alhier in de XlVde eeuw; in die duizende kleine posten, daarin maar zoo leukweg ternêergeschreven, want men was gewoon elke uitgave ten behoeve van ’s Graven ghesinde of ’s Graven herbergh gedaan afzonderlijk te vermelden, uit die duizende posten spreken een schat van kleine details, betreffende ’s Graven huiselijk leven vooral en mede betreffende zijn kasteel, want alles wordt elk jaar eenigszins groepsgewijze op ’t kortst, en op ’t zakelijkst, zoo leuk mogelijk vermeld. Elk dier jaar rekeningen begint met eene opgave van alle ontvangsten uit beden, tienden, huren, pachten, boeten, strand-vondsen,enz. enz., dan volgen de uitgaven, beginnend met de wedden van het dienstpersoneel, met het laken of de cleeren hetzelve verstrekt, en de zooveel voer turfs, of hoeden tarwe of rogge enklen hunner bovendien gegeven; daarop de costen voor het maaien, het hooien, het turf-delven, enz. dan die der boverie in den hove, of van de boerderij, met al hetgeen voor de varkens, de ossen, de schapen, de paarden, de honden, de zwanen, de duiven, de reigers, de valken, de ooievaars, de beeren en leeuwen, enz. is uitgegeven; voorts de bode-loonen en kosten voor het brengen en halen van brieven en boodschappen naar heinde en verre, met inbegrip der schip- en wagen-huren en wat dies meer zij.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 362