346 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. Als tweede bron voor de geschiedenis der Hof-zaal, noemde ik de schilderstukken, teekeningen, prenten en ik voeg er nu de photo’s ook bij, waarop zij in verloop van tijd is voorgesteld en die, voor zooveel zij bewaard zijn gebleven, hare uiterlijke en innerlijke vorm-verandering aangeven. Deze bron begint echter nog veel later dan de rekeningen iets te gevenzij begint feitelijk als deze bijna eindigeneene schets op perkament toonende het ontwerp van het Kasteel, zooals Graaf Willem II zich dat gedacht had, of zooals Graaf Floris V dat heeft rekeningen veelal benoemd of aangeduid door hun tijdelijke bestemming of hun tijdelijke bewoners, een goed denkbeeld te vormen, en zeker niemand heeft dit meer ondervonden, dan Jhr. G. G. Calkoen, die in de Bijdragen en Mededeelingen van Die Haghe van het jaar 1902, op grond dier rekeningen getracht heeft een beeld te geven van de opvolgende toestanden van het Binnen-hof in de jaren 1247 1747, en in de Bijdragen van het daaropvolgende jaar 1903, de Tuinen in en om het Binnen-hof heeft beschreven. Het is te wenschen, dat de Regeering die jaarlijks balen papier laat bedrukken met verslagen, overzichten en rapporten, welke bijna niemand leest of benut, eens moge besluiten, den Heer Rijks-archivaris te machtigen elk jaar eenige dier rekeningen in druk uittegeven, zij zou dat doende, inderdaad eene hoogst waardevolle studie-bron voor velen ontsluiten, want niet ieder is in de gelegenheid om deze op het Rijks-archief te komen raadplegen en niet ieder ook, is in staat ze te kunnen lezen. Op bijlage A zijn uit die rekeningen, verschillende eigenaardige posten meegedeeld, de Groote Zaal be treffende.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 364