348 ENKLE BLADZIJDEN UIT DE GESCHIEDENIS, ENZ. 11 Zie daaromtrent J. de Riemer, deel II, bijlage F. bladzijde 776. jaar 1598 eene zeldzame pracht-gravure, een Curia Hollandiae, door H. Hondius, Hagensis, gegraveerd naar een schilderstuk van G. de Saen, (collectie Geldmaker,) zijnde een gezicht op den Vijver met het Binnen-hof, mede van de noord-oostzijde gezien. In en met de XVIIde eeuw komen er nu tal van gravures, betrekking hebbende, ’t zij op de gebeurtenissen van die dagen, ’t zij op de Prinsen van Oranje, alle het Binnen-hof van buiten of van binnen voorstellende, ook het aantal schilderstukken en plattegronden in vogelvlucht, alsmede de reeks prospecten van ’s-Gravenhage, allen iets meer of minder van het Binnen-hof gevende, neemt nu zóó toe, dat ik die alle hier bezwaarlijk kan noemen, op bijlage B. zijn echter in chronologische volgorde vermeld, het meerendeel der afbeeldingen, welke ik betreffende de Zaal heb kunnen raadplegen. Alleen mag ik niet nalaten nog in 't bizonder te wijzen op den oudsten over gebleven kadastralen plattegrond van den Haghe, die van het jaar 1603, Anno 1676 geteekend door den Geswooren Landmeeter Job Willemsz. van Swieten, naar oude kaarten toen ter zijner beschikking. J) Deze plattegrond, in originale in het Gemeente-Museum aanwezig, heeft inderdaad groote waarde, daaruit blijkt toch, voor het eerst onder alle overgebleven gegevens duidelijk op schaal geteekend, de geheele toestand zoo van ’s-Gravenhage als van het Grafelijk Kasteel met zijn directe omgeving zooals deze ten jare 1603 was, het is dan ook te hopen, dat dit plan dat reeds zeer veel geleden heeft, binnenkort eens door de Vereeniging die Haghe in facsimile zal worden gegeven in zijne Bijdragen en Mededeelingen. De onthoofding van Oldenbarnevelt in 1619, de Groote vergadering in 1651 en tal van andere gebeurtenissen van lateren tijd,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1905 | | pagina 366